DOMATES FESTİVALİ'NDE ALKIŞLAR BAŞKAN ALİ ÇANKIRLI'YA

DOMATES FESTİVALİ'NDE ALKIŞLAR BAŞKAN ALİ ÇANKIRLI'YA

DOMATES FESTİVALİ'NDE ALKIŞLAR BAŞKAN ALİ ÇANKIRLI'YA
Bu haber 2023-07-29 17:04:51 eklenmiş

DOMATES FESTİVALİ'NDE ALKIŞLAR BAŞKAN ALİ ÇANKIRLI'YA

Haber/İsa ÇAKICI

www.habermetropol.net

DOMATES FESTİVALİ TÜRKİYE'DE İLK DÜZENLENDİ

Kendi memleketinde kendi ürünlerinin pazar payını artırmak ürün rekoltesini üst seviyelere çıkarmak için gece gündüz durmaksızın çalışmalarını yoğunlaştıran ve Elmalı Eskihisar Köyün'nde çalışmasının ödülünü yaptığı girişimlerle başarıya imzasını atan aynı zamanda Türkiye'de bir ilke damgasını vuran S.S. Eskihisar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali ÇANKIRLI, bu yıl düzenledikleri 1. Elmalı Eskihisar Köyü Domates Festivali ile taçlandırdı.

Antalya'nın Elmalı ilçesinde bu yıl ilk kez düzenlenen "1. Elmalı Eskihisar Köyü Domates Festivali" başladı.

Elmalı Kaymakamlığı himayesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile S.S. Eskihisar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından organize edilen festivalde, kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Mehteran takımı ve folklor ekibinin yer aldığı kortejde, ilçede yetiştirilen domateslerin sergilendiği araçlar ve vatandaşlar da yürüyüşe eşlik etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Festivale, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Elmalı Kaymakamı Faruk Erdem, Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, Antalya İl Tarım Müdürü Gökhan Karaca, Elmalı İlçe Tarım Müdürü Dilek Boğatimur, S.S. Eskihisar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Çankırlı, Antalya Olgunlaşma Enstitü Müdürü Emine Erkal, Kadın Üretici Fatıma Aygün ve çok sayıda seçkin davetli topluluğu katıldı.

ERDEM, '225 BİN TON REKOLTEYİ İLERİ TAŞIMA AMACINDAYIZ'

Kaymakam Faruk Erdem, Elmalı'nın özellikle yayla seracılığında en önde gelen şehirleri arasında yer aldığını söyledi. Yayla seracılığında domatesin ana kalem olduğunu belirten Erdem, domatesin gelişim sürecine bakıldığında Elmalı'da 2004 yılından itibaren hızlı bir ivme kazandığını anlattı.

Erdem, "Kaymakamlığın küçük desteğiyle Eskihisar köyünde sera demiri, plastik bir takım sera malzemelerinin köylülere verilmesiyle beraber yayla seracılığı start aldı ve günümüze geldiğimizde katlanarak büyümeye devam ediyor. Elmalı'da bugün 14 bin 200 dekar alanlık seramız var. Bu seranın yüzde 70'inden fazlasını domates oluşturuyor. Festivalimizin ama simgesi de domates. Özellikle yayla domatesinde iddialıyız. Eskihisar köyü bu domatesin merkezi. Bunu daha da ileriye taşımak ve bilinirliği artırmak istiyoruz.

Geçen yıl 225 bin ton olan rekolteyi, daha da ileriye taşımak amacıyla bu festivali yaptık dedi.

Boğatimur, DİJİTAL TARIM KÖY: ESKİHİSAR

Tarım İlçe Müdürü Dilek Boğatimur, Elmalı'daki çiftçilerin tarımsal yeniliklere açık olduğunu anlattı.

Tarımsal toplantılarda yoğunluk oluştuğunu vurgulayan Dilek Boğatimur, "Çiftçilere, 'Sizi dijital tarım köyü yapmak istiyorum' dediğimde herkes hemen 'Olur' dedi. Dijital köy, örneğin örtü altı alanlarının neminin takip edildiği, telefonlara içerideki sıcaklığın, nemin, hastalık oluşturabilecek etmenlerin bilgisinin düştüğü işletme bilgi sistemleri var. Sulama vakitleri geldiği zaman uygulama sistemleri devreye girebiliyor. Mesela ortamdaki yabancı zararlı böceklerin sıcaklıklarından o ortamda bulunduklarını anlayabildiğimiz çok kapsamlı tarımsal algoritması yüksek yeni sistemler kullanılıyor. Güven içerisinde yenilebilecek, çok az pestisit kullanılarak kültürel, biyo tekniklerin kullanıldığı yetiştiricilik yapıyoruz. Kokusu, aroması, lezzeti çok farklı ürünlerimiz var" diye konuştu.

Karaca, törende yaptığı konuşmada, çiftçilere üretimde bilinçli hareket etmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Antalya'nın domates üretiminde önemli bir kent olduğunu vurgulayan Karaca, "Ülkemizdeki domatesin yüzde 20'si kentimizden karşılanıyor. Örtü altı domates üretiminde kuraklığa bağlı sorunlar oluşmaya başladı. Bunlara önlem olarak suya göre tarım uygulaması devreye sokuldu ancak çiftçilerimiz bu konuda il ve ilçe müdürlüklerinden bilgi almalı ve bilinçlenmelidir." diye konuştu.

Açılışın ardından festivalde mehteran ve folklor gösterisi, domates yeme yarışması ve söyleşi programı yapıldı. Festivalde, Antalya Olgunlaşma Enstitüsünce Elmalı yöresine ait motifler taşıyan kıyafetlerin ve 100 yıllık Elmalı Gelinliği'nin sergilendiği "Yörük Defilesi" gerçekleştirildi. Hüseyin Kağıt konseriyle devam eden festival, yarın sona erecek.


ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2024 Metropol Haber. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi