USART’tan “Çanakkale’de Çocuk Olmak” adlı online sergi

USART’tan “Çanakkale’de Çocuk Olmak” adlı online sergi


Bu haber 2023-03-20 11:01:12 eklenmiş

Mersin’de kurulu bulunan Uluslararası Kültür Sanat Topluluğu (USART)  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle “Çanakkale’de Çocuk Olmak” adlı online sanat buluşması gerçekleştirdi.

USART ve UNIART Evrensel Farkındalık Platformu Başkanı Dernek Başkanı Hülya Gülmez, 14 ülkeden 40 sanatçının katıldığı online sanat buluşmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Çanakkale’nin dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanı olduğunu söyledi.  Başkan Gülmez, açıklamasında şunları kaydetti: “Çanakkale’yi, Çanakkale yapan nedir? Çanakkale’yi, Çanakkale yapan gelenler değil, gelenlerin karşısında dimdik duran, vatanını ve namusunu çiğnetmemiş, çiğnetmeyecek asil ruhtur.

İşte o ruh Çanakkale ruhudur. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevziisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna ‘ya şehit ol, ya gazi’ demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.  Çanakkale demek Seyit Onbaşı demek, Çanakkale demek Mustafa Kemal demektir. O öyle bir ruhtur ki, o gün çelik ve barut; inancın ve azmin karşısında yenik düşmüştür.  Türk Milletinin savaş kabiliyeti ve vatan aşkı: Anadan geçilir, yardan geçilir ama vatandan geçilmezmiş.

İşte biz bunu Çanakkale de gördük. Çanakkale’den  geçirmedik. Selam olsun Çanakkale Şehitlerine, Selam olsun Çanakkale Gazilerine, Selam olsun Kınalı Kuzulara… Çanakkale zaferinin 108. Yılında, Çanakkale’yi geçilmez kılan kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyor; 18 Mart’ta Çanakkale’de Çocuk Olmak online sergisi ne katkılarından dolayı Uluslararası sanatçılarımız a şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.”


ETİKETLER :
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2024 Metropol Haber. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi