Çocuklar Hangi Diş Macununu Kullanmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklar Hangi Diş Macununu Kullanmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?


Bu haber 2022-10-14 11:45:29 eklenmiş

 

 
Minik yaramazların dişleri çıkmaya başladığı zaman annelerin kafalarını en çok karıştıran sorulardan biri ‘çocuğumun dişlerini nasıl fırçalamalıyım ve hangi macun ile? bir de üzerine her gün yeni bir çocuk diş macunu piyasaya çıkması işin tuzu biberi oluyor. 

Öncelikle diş temizliğine ilk dişimiz çıkmaya başladığından itibaren başlamamız gerekli. Ortalama 1 yaş civarındaki bu dönem diş fırçası ve macun kullanımı pek mümkün olmasa da parmak fırça, diş temizleme mendili veya evde bulunan temiz bir tülbent, müsli bezle gün içinde ve özellikle gece beslenmeleri sonrası bebeğimizin dişlerini temizlemeliyiz.  
Kullanacağımız diş macununda arkasından daha çok içeriğine dikkat etmeliyiz. İçerisinde ne olduğundan daha çok ne olmaması gerektiği önemli.  
Çocuk diş macunlarının içinde, paraben, yapay tatlandırıcı, SLS, renklendirici, (yaş aralığına göre alerjen olan tatlandırıcılar), sodyum benzoat (koruyucu madde) ve şeker içermemesi gerekiyor. Koruyu madde olarak potasyum sorbat kullanılabilir. Özellikle yenilebilir içerikte olması çocukların diş macunu seçiminde çok önemlidir.  

Gelelim flor konusuna; ilk 3 yıl flor içermeyen diş macunları tercih edilebilir. 3- 6 yaş arası 500 ppm , 6-12 yaş arası ise 1000-1200ppm flor içerikli diş macunları kullanabilirsiniz. Çocukların fazla diş macununu dolayısı ile floru yutmaması için özellikle küçük çocuklarda pirinç büyüklüğünde ve fırçaya yayılmış şeklinde diş macununu kullanabiliriz. 
Hangi macunu kullanırsak kullanalım, önemli olanın mekanik temizlik olduğunu, çocuğumuz ortalama 10-12 yaşına gelene kadar günde 1 kez(özellikle geceleri) ebeveyn kontrolünde diş fırçalanması gerektiğini unutmayalım.


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
© Copyright 2023 Metropol Haber. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi