Avrupa Gençlik Parlamentosu’na Tarsuslu Başkan

Avrupa Gençlik Parlamentosu’na Tarsuslu Başkan

Sağlık ve Eğitim Vakfı’na (SEV) bağlı Tarsus Amerikan Koleji’nin (TAC) burslu ve yatılı olarak eğitim gören 12. sınıf öğrencilerinden Yiğit Acar, Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun (EYP) Türkiye Ulusal Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.
Bu haber 2022-06-17 21:47:00 eklenmiş

En genç başkan olma unvanını taşıyan Acar, aynı zamanda okul tarihinde göreve seçilen ilk kolejli oldu. Gurur verici görevin başına geçen Acar, okulu sayesinde kurum içerisinde bu kadar ilerleyebildiğini vurguladı.

Tarsus Amerikan Kolejinde (TAC) burslu ve yatılı okuyan 12. sınıf öğrencisi Yiğit Acar, Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun Türkiye Ulusal Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Mazbatasını Ocak ayında alan Yiğit Acar, öncelikle Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun merkezinin bulunduğu Berlin’i ziyaret ederek toplantılara katılım gösterdi. Acar, Başkanlar Zirvesi’ne katılarak düzenlenen zirvede en genç başkan konumunda yer aldı.

ANITKABİR’E ANLAMLI ZİYARET

Yiğit Acar, Şubat ayında Yönetim Kurulu ile beraber Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’ya çelenk sundu. Aynı zamanda Almanya merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Schwarzkopf Vakfı’nın “Avrupa’yı Anlamak” adlı projesinde Ülke Müdürü olarak yer alan Yiğit, Türk gençlerinin Avrupa konsepti hakkında bilgi sahibi olması için çalışıyor. Bu proje sayesinde Türkiye’nin farklı illerinde okullar ücretsiz olarak öğrencilerine Avrupa Birliği hakkında eğitim verebiliyor.

“100. ULUSLARARASI OTURUM İÇİN GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ”

Çalışma arkadaşlarıyla Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun tarihindeki 100. Uluslararası Oturumu 2024 yılında İstanbul’da yapmaya hak kazandıklarını aktaran Acar, “Başvuru dönemi çok zor ve uzun bir süreçti, ancak biz İstanbul’un ve Türkiye’nin hikayesini anlattık. Bizim motivasyonumuz, ülkemizin sahip olduğu sonsuz potansiyel. Bence bizi diğer ülkelerin önüne geçiren faktör de bu oldu. Ülkemiz için gece-gündüz çalışmaya hazırız.” dedi. 2024 yılında yapılacak olan önemli oturumda Avrupa’nın dört bir yanından toplam 350 katılımcı İstanbul’da 10 günlüğüne bir araya gelecek.

‘TAC SAYESİNDE DUYARLI BİR EKİP LİDERİYİM’

Tarsus Amerikan Koleji’nin hayatında büyük bir etkiye sahip olduğunu vurgulayan Acar, “TAC’li olduğum andan beri hayatım 180 derece değişti. Okulum sayesinde sadece bir aktif vatandaş değil, insanlara ve en önemlisi de çevreye duyarlı bir ekip arkadaşına dönüştüm. Kendimi TAC sayesinde bir lider olarak değil de ekip arkadaşı olarak görüyor, tüm çalışma arkadaşlarımın süreçlere dahil olmasını sağlamaya çalışıyorum. Bu değerleri, bulunduğum tüm organizasyonlarda korumaya özen gösteriyorum. TAC’nin ‘Türkiye için Liderler, Dünya için Liderlik!’ sloganının çok yerinde olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Okul hayatı

boyunca hem Tarsus hem de Tarsus Amerikan Koleji’ne birçok etkinliği getiren Acar, bu yıl içerisinde “Zihnini susturabilen var mı?” başlıklı bir TEDx konuşması da yaptı. Yiğit yüksek öğrenimini İtalya’nın Milano kentinde bulunan Bocconi Üniversitesi’nde, Uluslararası Ekonomi ve Yönetim üzerine sürdürecek.Anchor

Sağlık ve Eğitim Vakfı hakkında:

Sağlık ve Eğitim Vakfı; Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve Talas Amerikan Ortaokulu mezunları tarafından 1968 yılında kurulmuştur. Gelişen Türkiye’ye hizmet ilkesini temel alan vakıf, gelişen ve değişen dünyada; uluslararası eğitim standartlarını benimseyerek, akademik düzeyi ve sosyal bilinciyle fark yaratan bireyler yetiştiren köklü eğitim kurumlarını geliştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla çalışmaktadır. Sağlık ve Eğitim Vakfı, hizmet verdiği alanlarda tüm kurumlarıyla, geçmişten gelen güçlü geleneği geleceğe taşımayı hedeflemektedir. SEV; Türk eğitim sisteminde önemli bir yere sahip olan Amerikan Liseleri ile yardımsever, yaşadığı topluma ve dünyaya saygılı, kendine güvenen, ne istediğini bilen öğrenciler yetiştirirken üstün nitelikli eğitim hizmetlerini yaygınlaştırmakta, yayıncılıkta ise çocuk edebiyatına yön verecek kitaplar üreterek kaliteli ve güvenilir referans yayınlara imza atmaktadır. SEV; faaliyet alanında bulunan tüm hizmetleri sürekli geliştirmek ve çağdaş dünyanın araçlarını kullanırken özünü ve değerlerini korumak vizyonuyla hareket etmektedir. Çoğunluğu Amerikan Okulları mezunlarından oluşan Mütevelli Heyeti ve heyetin seçtiği Yönetim Kurulu tarafından idare edilen SEV'de, Mütevelliler ve Yönetim Kurulu üyeleri gönüllü olarak hizmet vermektedir. Vakıf'ta, Yönetim Kurulu'na bağlı olarak çalışan ve içerisinde mezunların da bulunduğu profesyonel kadro da SEV kurumlarının devamlılığı, gelişimi ve yönetiminden sorumlu olarak görev yapmaktadır.


ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri
Arşiv Arama
- -
https://www.instagram.com/mersinbuyuksehirbelediyesi/
© Copyright 2022 Metropol Haber. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi