MUT'TA ŞEKER TADINDA KAYISI FESTİVALİ BİR BAŞKA OLUYOR

MUT'TA ŞEKER TADINDA KAYISI FESTİVALİ BİR BAŞKA OLUYOR

MUT'TA ŞEKER TADINDA KAYISI FESTİVALİ BİR BAŞKA OLUYOR
Bu haber 2022-06-07 11:30:35 eklenmiş
MUT'TA ŞEKER TADINDA KAYISI FESTİVALİ BİR BAŞKA OLUYOR 
Mersin'in Mut İlçesinde geleneksel olarak düzenlenen Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali'nin 60.'sı Tarihi Karacaoğlan Çınaraltı Parkı'nda açılış töreniyle başladı.
Festival açılışına; İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, çevre ilçelerin belediye başkanları, davetliler ve vatandaşlar katıldı.
İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan festivalin açılışında konuşan Belediye Başkanı Volkan Şeker, festivalin özünde sevgi ve kardeşliğin olduğunu belirterek, "Festivalimizin adından da anlaşılacağı gibi iki tane değer birisi Karacaoğlan. Karacaoğlan'ın bütün şiirleri aşk üzerinedir, doğa üzerinedir, sevgi üzerinedir. Karacaoğlan Mutludur. İyiki Karacaoğlan'ın ilçesinde doğmuşuz ve iyiki Karacaoğlan'ın kültürüyle yetişmeye çalışayoruz. Diğeri de kayısı. Sofralık kayısı da Türkiye'nin yüzde 85'ine hitap ettiğimiz, Türkiye ortalamasında tek sahip olan ilçe olmaktan da mutlu ve gururluyuz" dedi.
BAŞKAN SEÇER,Desteklerimizi bugün olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğiz”
Festivalde bir konuşma yapan Başkan Seçer, 60. Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivaline keyifle geldiğini söyledi. Bereketli bir coğrafyaya sahip Mut’ta, kadınlar başta olmak üzere tüm vatandaşların çok çalışkan olduğunu belirten Seçer, “Allah bereket versin, Mutlu hemşehrilerimiz bu sene de hasada başladı. İklimden dolayı verim kaybı var ama şükür ki piyasalarda bir talep var ve hem yurt içinde hem de yurt dışında şu anki fiyatlar, belki verimden dolayı kaybımızı telafi edecek noktalarda. İnşallah bütün sezonu hem kayısıda hem erikte hem de zeytinde bereketli olarak tamamlarız” diye konuştu.
Hükümetlerin hazırladıkları projeksiyonlarda mutlaka üreticiye, çiftçiye destek verme zorunluluğu olduğunu vurgulayan Seçer, “Biz belediyeler olarak mevcut imkanlarımızı kullanarak, özellikle küçük aile işletmelerine ve kadın üreticilere pozitif ayrımcılık yaparak, desteklerimizi bugün olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
Kürsüde konuşan MHP Mersin MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK İSE 2023 HEDEFİNDE MUT HALKININ DOĞAL GAZLA BULUŞACAĞININ MÜJDESİNİ VERDİ.
ŞİMŞEK yaptığı açıklamada, Mut'ta Türkiye'nin % 85'ni Kayısı üretiminde Mut lçesinin sağladığının altını çizerek ancak Mut Kayısı'nın henüz tam olarak tanıtılamadığını ve daha çok tanıtımın yapılmasını ifade ederek, 2023 hedefimizde Mersin Mut İlçemize inşallah Doğal Gazı getireceğiz dedi. 60 yıldır Mutta Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali düzenleniyor emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum dedi.
Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl ise ilçenin bereketli topraklar üzerinde bulunduğunu kaydederek, "Neslimiz bize kültürün sanatın tarihin coğrafyanın berekrrin içiçe olduğu bu güzel toprakları emanet bırakmış. Buna sahip çıkmak bizim boynumuzun borcu" diye konuştu.
Konuşmaların ardından halk oyunları ekipleri gösteriler sundu, Kayısı Yeme  Yarışması düzenlendi, kayısının suyla buluşması ve bolluk bereketi betimleyen Dilek Havuzuna protokole katılanlar tarafından kayısı döküldü.
Festivalin 1. gününde Grup Volkan ve Kıraç, 2. gününde ise Mustafa Ceceli, Musa Eroğlu Sevgi Parkı'nda ücretsiz halk konseri verdi.

ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri
Arşiv Arama
- -
https://www.instagram.com/mersinbuyuksehirbelediyesi/
© Copyright 2022 Metropol Haber. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi