Ciltte neden lekeler oluşur? Nelere dikkat etmeliyiz?

Ciltte neden lekeler oluşur? Nelere dikkat etmeliyiz?

Melanin gözlere, cilde ve saça rengini veren pigmentin adıdır. Bir bölgede normalden daha fazla melanin üretildiğinde ciltte koyu lekeler ve hiperpigmentasyon ortaya çıkar. Cilt lekelerinin sebepleri çeşitlilik gösterse de çoğu zaman ciddi tıbbi durumlara işaret etmezler.
Bu haber 2022-05-16 12:13:22 eklenmiş

 Ancak kişiler kozmetik nedenlerle bu lekelerden rahatsız olup, tedavi yöntemlerine başvurabilmektedir. Uyguladığı protokollerle cilt lekeleri giderme tedavilerinde yüksek başarı oranlarına ulaşan Medikal Estetik Hekimi Dr. Sevgi Ekiyor, cilt lekelerinin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu.  

Cilt lekelerinin nedenleri: 

Güneş 

Cilt lekeleri en yaygın olarak güneşe maruz kalan bölgelerde görülür. Bu nedenle yüzümüz başta olmak üzere omuzlar ve eller gibi çeşitli bölgelerde de güneş kaynaklı oluşan cilt lekeleri görülebilmektedir. 

Hormonlar ve yaş 

Hormonlar -hem östrojen hem de progesteron- melanin seviyesini artırabilir. Hamile kadınlar bu nedenle doğumdan sonra cilt lekeleriyle karşılaşabilirler. Orta yaş ile beraber ciltte melanin üretimi tetiklenir ve leke görülme sıklığı artar. Erken yaşlarda cildinizi güneşin zararlı ışınlarına maruz bırakmış ve koruma kullanmadıysanız; yaşlılık döneminde yaşayacağınız lekelenme problemi daha şiddetli olacaktır.

Egzama, sedef hastalığı, cilt yaralanmaları ve akne problemi, bazı ilaçların yat etkileri ve diyabet hastalığı cilt lekelerine neden olan diğer etkenler arasında yer almaktadır.

Cilt lekeleri tedavi yöntemleri 

‘’Leke tedavisi yapılırken cildin kodunu değiştirmeye çalışmak önemlidir’’

Cilt tedavileri mevsime göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak toplumda ‘Leke tedavisi yazın yapılmaz’ diye yanlış bir algı var. Doğru tedavi yöntemleri, mevsimden bağımsız şekilde her zaman uygulanabilmektedir. Yazın artan cilt lekelerinizin önüne de doğru uygulanmış tedavi yöntemleriyle geçmek mümkün. Bir başka doğru bilinen yanlış ise gebelerle ilgili. Gebelik ve emzirme döneminde de birçok farklı tedavi yöntemini uygulayabilmekteyiz.

Vücudumuzun bir hafızası vardır. Dolayısıyla cildimizde tekrar etmiş reaksiyonlar ya da yüzeysel uygulanmış tedaviler sonucu başarı alınamamış sonuçlar görebiliriz. Bu nedenle cilt lekelerini tedavi ederken, lekenin bulunduğu bölgenin yeniden kodlanması gerekmektedir. Cilde özel hazırlanmış ya da problemin çözümüne yönelik halihazırda var olan bileşen kokteylleri cilde uygulanır. Bu kokteyller cilde; parlaklık, nem, lekelerde sönme ve canlılık gibi birçok fayda sağlar. 

Lazer uygulamaları lekelenme problemi artırabileceğinden yazın tercih edilmemelidir. Ancak vakti kısa olan ve hemen sonuç görmek isteyen hastalarımız lazer yöntemlerinden faydalanmak istemekte. Yaz tatiline gitmeme ve öğlen güneşinde vakit geçirmeme şartıyla bu hastalarımıza da lazer tedavileri uygulayabiliyoruz. Ameliyat ve yaralanma sonucu kalan ‘scar’ izleri için de birçok farklı tedavi türünden yararlanılabilir. Scar/iz ya da leke tedavilerinde ek tedavi olarak lazer tercih edilebilir. Öncelikli tedaviler; hem ağızdan tüketilen hem de cilde enjekte edilen protokollerdir. Böylece ciltte yenilenme kökten dışa doğru sağlanır. 


ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri
Arşiv Arama
- -
https://www.instagram.com/mersinbuyuksehirbelediyesi/
© Copyright 2022 Metropol Haber. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi